Datum
lördag 6 oktober 2012 — lördag 6 oktober 2012
Plats
Colorado Blvd (between Eagle Rock Blvd and Argus)
Los Angeles, CA 90041,
United States
Länk
Beskrivning
Crafts and more!
Line-up:
DUBLAB Stage
Future Roots/ Global
4pm: dublab dj
4:45pm: Contact Field Orchestra
5:30pm: dublab dj
6pm: VUM
6:45pm: Slayron of Peaking Lights (DJ Set)
7:15pm: High Places
8pm: dublab dj
8:45pm: Part Time Punks presents Rough Trade All-Stars (live)
9:30pm: Daedelus (DJ Set)
10pm: Thundercat
Camilo’s Bistro
Jazz
7-10pm: Dan Olivo & his Jazz Combo
Family Stage
2:30pm: Apple Brains
3:30pm: Ellen and Matt
4:30pm: Bloom School of Music Rock Band
5:30pm: NINE
6:30pm: Ukulele Orchestra of the Western Hemisphere
7:30pm: Glen Iris
LA Filipino American Church
4:00pm: Little Faith (Roots, Gospel)
5:30pm: Fabiano Do Nascimento Group (Brazilian)
7:00pm: Anenon + Andres Renteria
8:30pm – Special Guest
9:30pm SASSAS soundshoppe (Experimental)
Emerging Stage
Indie / Rock / Local
Presented by KOXY Radio
In conjunction with FYF Fest and LA Record
3pm: Crimekillz
4pm: Fleeting Heart
5pm: Jared James Nichols
6pm: Vinyl Williams
7pm: So Many Wizards
8pm: Tijuana Panthers
9pm: Imperial Teen
10pm: Very Special Surprise Guest
Rantz
International / Global Bass
4pm- ERHS Latin Jazz Combo
6pm: Buyepongo
7:10pm: Las Cafeteras
8:20pm: The Boogaloo Assassins
9:20pm: Subsuelo
*Subsuelo (DJ between acts)
Stones Throw Stage
International / Funk / Soul / Hip Hop
3pm: Coleman (Mochilla)
4pm: Dub Club Sound System
4:45pm: The Lions
5:30pm: Vex Ruffin
6:00pm: Special Guest (Brainfeeder)
6:45pm: Jonwayne & Friends
7:15pm: Chrome Canyon
8:00pm: J-Rocc
9:00pm: Special Surprise Guest
9:45-10:55: Peanut Butter Wolf
* Hosted by Black Shakespeare of The Lions/INI Soundsystem
Women’s 20th Century Club
Folk / Roots / Americana
5:30pm: Leftover Cuties
6:45pm: Sadie and the Blue Eyed Devils
8:00pm: The Record Company
9:15pm: Triple Chicken Foot
Colombo’s
Jazz/Blues/Soul/Singer Songwriter
Inside
5:00pm: Jenny Luna and Moondogs
6:20pm: Tawny Ellis
7:40pm: Pilgrim
9:00pm: Curve Line Quintet
Outside
6pm: Duniven
7pm – Special Guest
The Ship Studios Stage
Indie / Rock / Local
3:30pm: Cigarette Bums
4:30pm: Dream Homes
5:30pm: Bloody Death Skull
6:30pm: Karmic
7:30pm: Wrightwood
8:30pm: Low Flying Owls
10pm: Henry Clay People
Kingsize Sound Labs Stage
Indie / Rock / Local
4pm: Captions
5pm: Buckshot Bill
6pm: Extra
7pm: The Beat Club
8pm: Terraplane Sun
9pm: Robert Schwartzman & Friends
$10 DONATION
Spelschema (40)
Vill du inte se annonser? Uppgradera nu