Laddar spelare ...

Avvisa

As your browser speaks English, would you like to change your language to English? Or see other languages.

Jul 6

Optimus Alive 2011

Med Foo Fighters, The Stooges och 97 artister till på Passeio Marítimo de Algés

Datum

Onsdag 6 juli 2011Lördag 9 juli 2011

Plats

Passeio Marítimo de Algés
Oeiras, Portugal

Visa på kartan

http://www.optimusalive.com/

Beskrivning

Bilhetes:
50 euros (um dia), 99 euros (três dias), 129 euros (quatro dias).
***********CARTAZ***************
DIA 6

PRINCIPAL

Coldplay 22h00
Blondie 20h30
The Twilight Singers 19h10
Grouplove 18h30

SECUNDARIO
Example 01h00
Patrick Wolf 23h40
These New Puritans 22h20
Anna Calvi 21h10
James Blake 20h00
Mona 18h55
Avi Buffalo 17h55
The Naked and Famous 17h00

PALCO OPTIMUS CLUBBING

Rui Pregal da Cunha(dj set) 00h00
Gonçalo Mendonça(dj set) 00h00
Os Golpes (dj set) 00h00
Salto 23h15
Feromona 22h30
Os Velhos 21h45
Smix Smox Smux 21h00
Os Capitães da Areia 20h15
Manuel Fúria e os Náufragos 19h30
Asterisco Cardinal Bomba Caveira 18h45
O Deserto Branco 18h00
Verão Azul 17h00
--------------------------------------------------------------------------
DIA 7
PRINCIPAL

Foo Fighters 00h25
Iggy & the Stoges 22h45
Xutos & Pontapés 21h20
My Chemical Romance 19h45
Jimmy eat World 18h30

SECUNDARIO

The Bloody Beetroots 03h00
Teratron 01h35
Kele 00h15
Os Golpes 23h10
Primal Scream 21h15
Bombay Bicycle Club 20h05
Seasick Steve 18h55
Everything Everything 17h55
Crocodiles 17h00

PALCO OPTIMUS CLUBBING

Diplo 02h30
Buraka Som Sistema 01h15
Joker feat. Nomad 23h45
Carte Blanche 22h45
Goose 21h30
Wildlife! 20h15
Spoek Mathambo 19h15
Diamond Bass 18h00
Da Chick 17h40
The Yardangs 17h00
---------------------------------------------------------------------------------
DIA 8
PRINCIPAL

The Chemical Brothers 01h15
30 Seconds to Mars 23h00
You Me At Six 21h20
The Pretty Reckless 19h50
Klepth 18h30

SECUNDARIO

Digitalism 03h00
Slimmy 01h40
Thievery Corporation 00h15
Grinderman 22h15
Fleet Foxes 20h30
Angus & Julia Stone 19h10
Friendly Fires 18h00
Massay 17h00

PALCO OPTIMUS CLUBBING

Steve aoki 02h30
Afrojack 01h00
Uffie live 00h30
Sidney Samson 23h20
Atari Teenage Riot live 22h50
Congorock 21h50
Rob Roy live 21h30
AutoErotique 20h30
Motor live 20h00
Mustard Pimp 19h00
Tai 18h00
New Ivory live 17h30
Scanners live 17h00
----------------------------------------------------------------------
DIA 9
PRINCIPAL

Duck Sauce 01h20
Jane's Addiction 23h30
Paramore 22h00
Kaiser Chiefs 20h30
White Lies 19h20
Lululemon 18h30

SECUNDARIO

A-trak 02h45
Fake Blood 01h35
Orelha Negra 00h15
Dizzee Rascal 22h45
Tv on the Radio 21h20
Foals 20h05
Linda Martini 18h55
WU LYF 17h50
Stereopack 17h00

PALCO OPTIMUS CLUBBING

Housemeister 02h45
Boys Noize 00h45
Erol Alkan 23h15
Spank Rock 22h40
Djedjotronic 21h30
Gold Panda 20h30
Feadz 19h30
Stripe Steve 18h00
Shadow Dancer 17h00
---------------------------------------------------------------
durante os 4 dias - Homens da Luta

Spelschema

API Calls