Am si eu o întrebare

• [Deleted user] said...
    • User
    • 30 Mar 2007, 23:01

Am si eu o întrebare

Sunt şi eu curios, când scrieţi în chirilică, vorbiţi româneşte sau ruseşte?

• fetus85 said...
    • User
    • 31 Mar 2007, 01:13
    ...Ambele limbi se accepta! cred eu:)
    ...Moldova...!!!!rrullleessss

Their Blood For His Glory - All My Life For His Triumph
    • gr8dude said...
    • User
    • 2 Apr 2007, 07:36

Nimeni nu scrie in chirilica

...atunci cind vorbeste limba romana, chirilica se foloseste doar pentru limba rusa; sunt unele exceptii:
    - oameni foarte batrini (old-skool, au ramas putini)
    - unii scriu asa pe forumuri si alte resurse publice atunci cind glumesc, sau cind doresc sa evidentieze analfabetismul ;-)

Signatures are a waste of bandwidth.
  • Fetus85 - gresesti, se accepta romaneste si-i tot. Restul doar cu statut de limba straina.

• [Deleted user] said...
    • User
    • 3 Apr 2007, 09:49
    Problema in Moldova este faptul că timp de 50 de ani un număr semnificativ de români au fost deportaţi in Siberia şi Kazahstan de comunisti, în timp ce URSSul s-a apucat să colonizeze Moldova la greu.

Problema este că acum, vreo 20% din populaţie este Rusă sau Ucraineană, şi mai important este ca aceştia sunt cei care au banii, câştigaţi fără efort pe vremea URSSului când erau colonişti. Totuşi, rămâne impresionant cum 20% din populaţie au reuşit să-i convingă pe restul ca nu sunt de fapt Români, ca să rămână la putere.

Oricum, bafta, va urez numai bine.

P.S. Feriţivă de Rusia, care mereu a încercat să se ajute doar pe ea.

• fetus85 said...
    • User
    • 11 Apr 2007, 11:55
    Asta este Fratilor.........!!!!
    Nu sintem noi de vina ca totul cu Curu-n Sus!!!!
    Eu-sincer sint de origine rusa dar am facut efort ca sa stiu sa vorbesc in limba de Stat!pentru ca in primul rand aici am crescut.Si uneori ma doare inima cand vad cum se saluta lumea in rusa (stiind limba romana).
    O sa vina vremea cand Voronin va fi impuscat in cap ca si Ciausescu si alti Totalitaristi Aroganti!
    Hail tuturor!!!!

Their Blood For His Glory - All My Life For His Triumph
  • Nici nu ştiu dacă mi se pare trist sau penibil să aud că doi români din Moldova se pot saluta în rusă.

• Am si eu o intrebare

Dece ... ярый патриотизм, загнал молдавский народ в то положение в котором он сейчас пребывает? Nu vorbiti? Nu intelegiti? Poftim, treaba voastre. Doar noi sintem, treim, inveceam limba streina se vorbim pe limba usoare (Ruseste sau Ukraineste). P.S. Spuneti varoge, in EU cineva vorbeste cu oameni din Romania pe limba romaniaska?

это вам не это и здесь вам не тут
    Edited by Balakashka on 2 Oct 2009, 06:30
  • Nu cred că ai înţeles prea bine ce am spus. O să încerc să reformulez: mi se pare trist sau măcar ciudat ca doi români din Moldova sa îşi vorbească în rusă.

Comparaţia cu Uniunea Europeană nu îşi are rostul. E inutilă, redundantă şi fără legătură cu ce spuneam eu.

• faelgar said...
    • User
    • 27 Feb 2009, 08:35

Re: Am si eu o intrebare

• crazy people?

я смотрю эти разговоры не прекращаются - лимба ромынэ, либа русэ...
    где толерантность?? мы все ведь живем на одной земле и должны как-то ладить, нет? какая разница - лимба ромынэ, либа русэ - важно общение. важен человек. тот, кто хочет сохранить лимбу делает это без агресси. к чему же эти нападки на русскоязычных? они только разжигают национальную рознь. принципы? кому они нужны, что они дают? ну и черту их!

trebuie sa fim toleranti, amabili unu cu altul pentru a trai fericit pe un pamint! ;-) haideti s-o facem impreuna ;-)

• Re: crazy people?

oxygenB1 пишет:
    я смотрю эти разговоры не прекращаются - лимба ромынэ, либа русэ...
    где толерантность?? мы все ведь живем на одной земле и должны как-то ладить, нет? какая разница - лимба ромынэ, либа русэ - важно общение. важен человек. тот, кто хочет сохранить лимбу делает это без агресси. к чему же эти нападки на русскоязычных? они только разжигают национальную рознь. принципы? кому они нужны, что они дают? ну и черту их!

trebuie sa fim toleranti, amabili unu cu altul pentru a trai fericit pe un pamint! ;-) haideti s-o facem impreuna ;-)
    Intrebarea
    "А может эти патриоты сами Хамелеоны?"

Edited by Balakashka on 14 May 2010, 19:13
  • Толерантность нужна,

но с нею удобнее сидеть ..., молчать ..., ковырять в носу

• m-hide said...
    • User
    • 4 Mar 2009, 18:22

un indemn

vorbiti romana ^^ si scriti tot in romana )

• Tot normal

Sintem impreuna. Foarte bine ca sint LastFM!!!!!!!!!!!!!!!

• faelgar said...
    • User
    • 6 Mar 2009, 18:25
    n-are importanţă în ce limbă vorbeşti, e important să vorbeşti corect, frumos şi într-o limbă curată... când auzi o vorbă frumoasă - vrând-nevrând îţi place de acel om...

• N-are importanţă ce limbă vorbim, evident. Totuşi mi se pare ciudat că "în spiritul comunicării şi al bunei înţelegeri" cei care ştiu să vorbească şi româneşte continuă să vorbească în ruseşte pe un thread început în limba română; mi se pare aproape ironic.

Evidently, it doesn't matter what language we speak. However I find it a little odd that "in the spirit of communication and good understanding" those that do know how to speak Romanian continue talking in Russian on a thread started in Romanian; I find it almost ironic.

P.S. The only reason I also wrote in English is because some that read this might understand English better than they do Romanian. In the interest of communication that is :)

• To you it not to understand :)

Ai sânge în alte seminţe

• Am sânge în alte seminţe? Nu înţeleg ce-ai vrut să spui prin asta :p

• To you it not to understand, тебе этого не понять, pe care nu le înţelege. Oricine poate vedea de la o înălţime de la acoperiş

• суууж пула ку поезия та / пе страда тота цара поезиай мафия. B.U.G. Mafia \o/

• жжеешь шкарпетки мавпа / чухай жменноє (с)уцко, пуладетата

• Sleperr said...
    • User
    • 19 Aug 2009, 07:17
    Учите настоящую историю Молдовы. Хотя бы В. Стати. Вопросы отпадут сами собой.)

• [Deleted user] said...
    • User
    • 10 Sep 2009, 17:48
    how much win...

Anonymous users may not post messages. Please log in or create an account to post in the forums.