BeNeLux Rock Cup First Round

 
  • BeNeLux Rock Cup First Round

    You can vote until Sunday 2/09/2012 (weekly cut-off: +/-13:59 Brussels Time or as soon as I close the thread somewhere in the early afternoon on given date)

    Only Possible results: 0 - 0 // 1 - 0 // 0 - 1 // 1 - 1 // 2 - 0 // 0 - 2 // 2 - 1 // 1 - 2 // 2 - 2 // 3 - 0 // 0 - 3 // 3 - 1 // 1 - 3 // 2 - 3 // 3 - 2 // 3 - 3
    NOTE!!!!: Additionally you're allowed to give the score 0:5 (or 5:0) FOUR times.
    Other results will be returned or corrected to one of the valid results according to the rules.

    You can vote only once, but within the given timeframe you can always edit your votes.


    First Round of the Cup (FOUR times 5:0 or 0:5 allowed)


    Oceans of Sadness – Triggerfinger
    Focus – Hooverphonic
    Asphyx – Front 242
    Within Temptation - Textures
    Rome – Bettie Serveert
    Pestilence – Channel Zero
    Ancient Rites – Epica
    Everwaiting Serenade – Enthroned

    Hail Of Bullets – Heidevolk
    De Staat – Caro Emerald
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues
    Actarus – Moke
    After Forever – Golden Earring
    Born From Pain – Carach Angren
    The Gathering – Vive La Fête

    Milow – Legion Of The Damned
    Delain – Peter Pan Speedrock
    Urfaust – Moss
    Amenra – God Dethroned
    Gotye – Clan Of Xymox
    Clanrock – Tom Dice
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots
    An Autumn for Crippled Children – Star One

    Ambeon – Girls In Hawaii
    Absynthe Minded - Omnia
    a balladeer – Ayreon
    Eternal Tango – Hypomanie
    The 11th Hour – Guilt Machine
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk
    dEUS – We vs. Death
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation



    Thank you for voting

    Recommended group: The Last.fm Song Contest!


    • Varkung said...
    • User
    • 26 Aug 2012, 12:59
    First Round of the Cup (FOUR times 5:0 or 0:5 allowed)


    Oceans of Sadness – Triggerfinger 3:0
    Focus – Hooverphonic 0:3
    Asphyx – Front 242 3:2
    Within Temptation - Textures 1:3
    Rome – Bettie Serveert 5:0
    Pestilence – Channel Zero 3:0
    Ancient Rites – Epica 2:1
    Everwaiting Serenade – Enthroned 0:2

    Hail Of Bullets – Heidevolk 3:2
    De Staat – Caro Emerald 2:1
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 3:0
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 0:3
    Actarus – Moke 3:1
    After Forever – Golden Earring 2:1
    Born From Pain – Carach Angren 0:3
    The Gathering – Vive La Fête 3:1

    Milow – Legion Of The Damned 0:3
    Delain – Peter Pan Speedrock 1:0
    Urfaust – Moss 5:0
    Amenra – God Dethroned 3:1
    Gotye – Clan Of Xymox 0:2
    Clanrock – Tom Dice 2:0
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 2:3
    An Autumn for Crippled Children – Star One 2:3

    Ambeon – Girls In Hawaii 3:0
    Absynthe Minded - Omnia 0:2
    a balladeer – Ayreon 0:5
    Eternal Tango – Hypomanie 0:3
    The 11th Hour – Guilt Machine 1:3
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 5:0
    dEUS – We vs. Death 2:2
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 0:3

    dude! Lucassen is on the Cup with five(!) different projects! That's so great! <3

    PS: your hyperlink for K's Choice is wrong on the Cup thread :)

    • masterr said...
    • User
    • 26 Aug 2012, 13:50
    Oceans of Sadness – Triggerfinger 0-5
    Focus – Hooverphonic 3-0
    Asphyx – Front 242 2-0
    Within Temptation - Textures 3-0
    Rome – Bettie Serveert 0-3
    Pestilence – Channel Zero 0-1
    Ancient Rites – Epica 0-1
    Everwaiting Serenade – Enthroned 1-0

    Hail Of Bullets – Heidevolk 2-3
    De Staat – Caro Emerald 3-0
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 0-5
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 5-0
    Actarus – Moke 0-3
    After Forever – Golden Earring 0-3
    Born From Pain – Carach Angren 1-0
    The Gathering – Vive La Fête 2-0

    Milow – Legion Of The Damned 3-2
    Delain – Peter Pan Speedrock 0-2
    Urfaust – Moss 0-3
    Amenra – God Dethroned 0-1
    Gotye – Clan Of Xymox 3-0
    Clanrock – Tom Dice 1-0
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 0-2
    An Autumn for Crippled Children – Star One 0-1

    Ambeon – Girls In Hawaii 0-1
    Absynthe Minded - Omnia 2-0
    a balladeer – Ayreon 3-0
    Eternal Tango – Hypomanie 1-2
    The 11th Hour – Guilt Machine 1-0
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 0-5
    dEUS – We vs. Death 3-0
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 0-3

    Be the first to leave a shout!
  • Oceans of Sadness – Triggerfinger 0:3
    Focus – Hooverphonic 0:3
    Asphyx – Front 242 0:0
    Within Temptation - Textures 3:0
    Rome – Bettie Serveert 0:3
    Pestilence – Channel Zero 0:3
    Ancient Rites – Epica 0:2
    Everwaiting Serenade – Enthroned 1:0

    Hail Of Bullets – Heidevolk 0:0
    De Staat – Caro Emerald 0:3
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 0:3
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 0:0
    Actarus – Moke 0:5
    After Forever – Golden Earring 3:1
    Born From Pain – Carach Angren 0:0
    The Gathering – Vive La Fête 1:0

    Milow – Legion Of The Damned 5:0
    Delain – Peter Pan Speedrock 0:3
    Urfaust – Moss 0:0
    Amenra – God Dethroned 2:0
    Gotye – Clan Of Xymox 3:0
    Clanrock – Tom Dice 0:5
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 0:1
    An Autumn for Crippled Children – Star One 0:0

    Ambeon – Girls In Hawaii 0:0
    Absynthe Minded - Omnia 0:2
    a balladeer – Ayreon 3:0
    Eternal Tango – Hypomanie 3:0
    The 11th Hour – Guilt Machine 0:0
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 0:3
    dEUS – We vs. Death 0:0
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 5:0

    Wollt ich leben und sterben wie ein Toastbrot im Regen?
  • First Round of the Cup (FOUR times 5:0 or 0:5 allowed)


    Oceans of Sadness – Triggerfinger 3-1
    Focus – Hooverphonic 5-0
    Asphyx – Front 242 2-0
    Within Temptation - Textures 2-1
    Rome – Bettie Serveert 3-1
    Pestilence – Channel Zero 1-2
    Ancient Rites – Epica 0-5
    Everwaiting Serenade – Enthroned 1-2

    Hail Of Bullets – Heidevolk 2-1
    De Staat – Caro Emerald 0-0
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 1-0
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 0-0
    Actarus – Moke 1-0
    After Forever – Golden Earring 5-0
    Born From Pain – Carach Angren 2-1
    The Gathering – Vive La Fête 1-2

    Milow – Legion Of The Damned 0-2
    Delain – Peter Pan Speedrock 1-3
    Urfaust – Moss 0-0
    Amenra – God Dethroned 1-2
    Gotye – Clan Of Xymox 0-5
    Clanrock – Tom Dice 1-0
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 3-0
    An Autumn for Crippled Children – Star One 2-1

    Ambeon – Girls In Hawaii 1-0
    Absynthe Minded - Omnia 0-0
    a balladeer – Ayreon 0-2
    Eternal Tango – Hypomanie 0-0
    The 11th Hour – Guilt Machine 1-0
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 0-0
    dEUS – We vs. Death 0-2
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 0-0

  • Oceans of Sadness – Triggerfinger 0-5
    Focus – Hooverphonic 1-3
    Asphyx – Front 242 0-5
    Within Temptation - Textures 2-1
    Rome – Bettie Serveert 1-3
    Pestilence – Channel Zero 1-3
    Ancient Rites – Epica 3-1
    Everwaiting Serenade – Enthroned 2-3

    Hail Of Bullets – Heidevolk 1-3
    De Staat – Caro Emerald 1-1
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 1-2
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 1-3
    Actarus – Moke 2-0
    After Forever – Golden Earring 3-3
    Born From Pain – Carach Angren 3-3
    The Gathering – Vive La Fête 2-3

    Milow – Legion Of The Damned 0-5
    Delain – Peter Pan Speedrock 1-3
    Urfaust – Moss 1-1
    Amenra – God Dethroned 0-2
    Gotye – Clan Of Xymox 0-3
    Clanrock – Tom Dice 3-0
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 1-2
    An Autumn for Crippled Children – Star One 3-3

    Ambeon – Girls In Hawaii 0-3
    Absynthe Minded - Omnia 3-0
    a balladeer – Ayreon 1-3
    Eternal Tango – Hypomanie 1-1
    The 11th Hour – Guilt Machine 0-2
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 3-1
    dEUS – We vs. Death 3-3
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 3-1

  • First Round of the Cup (FOUR times 5:0 or 0:5 allowed)


    Oceans of Sadness – Triggerfinger 0-0
    Focus – Hooverphonic 0-1
    Asphyx – Front 242 1-0
    Within Temptation - Textures 5-0
    Rome – Bettie Serveert 3-0
    Pestilence – Channel Zero 5-0
    Ancient Rites – Epica 0-5
    Everwaiting Serenade – Enthroned 0-0

    Hail Of Bullets – Heidevolk 0-1
    De Staat – Caro Emerald 0-0
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 2-0
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 2-0
    Actarus – Moke 2-0
    After Forever – Golden Earring 0-1
    Born From Pain – Carach Angren 2-0
    The Gathering – Vive La Fête 2-0

    Milow – Legion Of The Damned 3-0
    Delain – Peter Pan Speedrock 0-3
    Urfaust – Moss 0-0
    Amenra – God Dethroned 0-1
    Gotye – Clan Of Xymox 0-0
    Clanrock – Tom Dice 0-3
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 0-1
    An Autumn for Crippled Children – Star One 0-0

    Ambeon – Girls In Hawaii 0-0
    Absynthe Minded - Omnia 0-1
    a balladeer – Ayreon 0-1
    Eternal Tango – Hypomanie 0-0
    The 11th Hour – Guilt Machine 0-0
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 0-3
    dEUS – We vs. Death 5-0
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 0-0

    For everyone that love canadian rock/indie/metal..Canadian Rock League
    Join to this group!
  • Oceans of Sadness – Triggerfinger 3-1
    Focus – Hooverphonic 1-1
    Asphyx – Front 242 0-5
    Within Temptation - Textures 3-1
    Rome – Bettie Serveert 3-1
    Pestilence – Channel Zero 0-5
    Ancient Rites – Epica 2-2
    Everwaiting Serenade – Enthroned 0-3

    Hail Of Bullets – Heidevolk 0-3
    De Staat – Caro Emerald 2-0
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 3-2
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 1-2
    Actarus – Moke 3-2
    After Forever – Golden Earring 2-2
    Born From Pain – Carach Angren 0-3
    The Gathering – Vive La Fête 2-2

    Milow – Legion Of The Damned 3-0
    Delain – Peter Pan Speedrock 3-2
    Urfaust – Moss 2-2
    Amenra – God Dethroned 5-0
    Gotye – Clan Of Xymox 0-3
    Clanrock – Tom Dice 5-0
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 1-1
    An Autumn for Crippled Children – Star One 3-1

    Ambeon – Girls In Hawaii 1-1
    Absynthe Minded - Omnia 3-0
    a balladeer – Ayreon 2-2
    Eternal Tango – Hypomanie 1-2
    The 11th Hour – Guilt Machine 3-0
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 0-3
    dEUS – We vs. Death 2-3
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 1-1

    Recommended group: The Last.fm Song Contest!


  • Oceans of Sadness – Triggerfinger 3:0
    Focus – Hooverphonic 0:3
    Asphyx – Front 242 3:0
    Within Temptation - Textures 1:3
    Rome – Bettie Serveert 5:0
    Pestilence – Channel Zero 3:0
    Ancient Rites – Epica 3:1
    Everwaiting Serenade – Enthroned 1:3

    Hail Of Bullets – Heidevolk 3:2
    De Staat – Caro Emerald 3:0
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 3:0
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 0:3
    Actarus – Moke 3:0
    After Forever – Golden Earring 3:0
    Born From Pain – Carach Angren 1:3
    The Gathering – Vive La Fête 3:0

    Milow – Legion Of The Damned 0:3
    Delain – Peter Pan Speedrock 3:0
    Urfaust – Moss 5:0
    Amenra – God Dethroned 3:0
    Gotye – Clan Of Xymox 0:3
    Clanrock – Tom Dice 3:0
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 0:3
    An Autumn for Crippled Children – Star One 3:2

    Ambeon – Girls In Hawaii 3:0
    Absynthe Minded - Omnia 0:5
    a balladeer – Ayreon 0:5
    Eternal Tango – Hypomanie 0:3
    The 11th Hour – Guilt Machine 3:2
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 3:0
    dEUS – We vs. Death 1:3
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 3:2

    Edited by Wichssocke on 28 Aug 2012, 05:46
  • sry

  • Oceans of Sadness – Triggerfinger 2-2
    Focus – Hooverphonic 1-1
    Asphyx – Front 242 0-1
    Within Temptation - Textures 1-3
    Rome – Bettie Serveert 0-1
    Pestilence – Channel Zero 0-1
    Ancient Rites – Epica 0-1
    Everwaiting Serenade – Enthroned 0-0

    Hail Of Bullets – Heidevolk 0-2
    De Staat – Caro Emerald 5-0
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 3-0
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 1-0
    Actarus – Moke 0-2
    After Forever – Golden Earring 0-2
    Born From Pain – Carach Angren 0-1
    The Gathering – Vive La Fête 1-0

    Milow – Legion Of The Damned 0-0
    Delain – Peter Pan Speedrock 0-2
    Urfaust – Moss 0-5
    Amenra – God Dethroned 0-0
    Gotye – Clan Of Xymox 0-1
    Clanrock – Tom Dice 1-0
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 3-0
    An Autumn for Crippled Children – Star One 0-2

    Ambeon – Girls In Hawaii 1-1
    Absynthe Minded - Omnia 1-0
    a balladeer – Ayreon 0-3
    Eternal Tango – Hypomanie 0-0
    The 11th Hour – Guilt Machine 1-1
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 3-1
    dEUS – We vs. Death 5-0
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 0-2

    Anno ACDC
    • Rhisdur said...
    • User
    • 31 Aug 2012, 20:21
    First Round of the Cup (FOUR times 5:0 or 0:5 allowed)


    Oceans of Sadness – Triggerfinger 3:2
    Focus – Hooverphonic 0:3
    Asphyx – Front 242 3:1
    Within Temptation - Textures 0:5
    Rome – Bettie Serveert 1:0
    Pestilence – Channel Zero 1:1
    Ancient Rites – Epica 1:2
    Everwaiting Serenade – Enthroned 2:1

    Hail Of Bullets – Heidevolk 2:2
    De Staat – Caro Emerald 0:5
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 2:0
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 1:0
    Actarus – Moke 2:0
    After Forever – Golden Earring 1:2
    Born From Pain – Carach Angren 0:2
    The Gathering – Vive La Fête 5:0

    Milow – Legion Of The Damned 2:1
    Delain – Peter Pan Speedrock 2:1
    Urfaust – Moss 2:0
    Amenra – God Dethroned 3:1
    Gotye – Clan Of Xymox 5:0
    Clanrock – Tom Dice 2:1
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 3:0
    An Autumn for Crippled Children – Star One 1:2

    Ambeon – Girls In Hawaii 3:0
    Absynthe Minded - Omnia 0:1
    a balladeer – Ayreon 1:2
    Eternal Tango – Hypomanie 2:0
    The 11th Hour – Guilt Machine 3:0
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 1:2
    dEUS – We vs. Death 2:2
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 0:1

  • Oceans of Sadness – Triggerfinger 3:0
    Focus – Hooverphonic 0:3
    Asphyx – Front 242 3:0
    Within Temptation - Textures 0:3
    Rome – Bettie Serveert 5:0
    Pestilence – Channel Zero 3:0
    Ancient Rites – Epica 3:0
    Everwaiting Serenade – Enthroned 0:3

    Hail Of Bullets – Heidevolk 3:0
    De Staat – Caro Emerald 3:0
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 3:0
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 0:3
    Actarus – Moke 3:0
    After Forever – Golden Earring 3:0
    Born From Pain – Carach Angren 0:3
    The Gathering – Vive La Fête 3:0

    Milow – Legion Of The Damned 0:3
    Delain – Peter Pan Speedrock 3:0
    Urfaust – Moss 5:0
    Amenra – God Dethroned 3:0
    Gotye – Clan Of Xymox 0:3
    Clanrock – Tom Dice 3:0
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 0:3
    An Autumn for Crippled Children – Star One 0:5

    Ambeon – Girls In Hawaii 3:0
    Absynthe Minded - Omnia 0:3
    a balladeer – Ayreon 0:5
    Eternal Tango – Hypomanie 0:3
    The 11th Hour – Guilt Machine 0:3
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 3:0
    dEUS – We vs. Death 0:3
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 0:3

  • Oceans of Sadness – Triggerfinger 0-5
    Focus – Hooverphonic 0-3
    Asphyx – Front 242 3-0
    Within Temptation - Textures 0-5
    Rome – Bettie Serveert 0-3
    Pestilence – Channel Zero 0-3
    Ancient Rites – Epica 0-3
    Everwaiting Serenade – Enthroned 0-3

    Hail Of Bullets – Heidevolk 3-0
    De Staat – Caro Emerald 3-0
    The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble – Waylon 0-0
    Go Back To The Zoo – Gnaw Their Tongues 0-0
    Actarus – Moke 0-0
    After Forever – Golden Earring 3-0
    Born From Pain – Carach Angren 0-3
    The Gathering – Vive La Fête 3-0

    Milow – Legion Of The Damned 0-3
    Delain – Peter Pan Speedrock 0-3
    Urfaust – Moss 3-0
    Amenra – God Dethroned 3-0
    Gotye – Clan Of Xymox 0-0
    Clanrock – Tom Dice 0-0
    The Devil’s Blood – The Legendary Pink Dots 5-0
    An Autumn for Crippled Children – Star One 0-3

    Ambeon – Girls In Hawaii 1-0
    Absynthe Minded - Omnia 5-0
    a balladeer – Ayreon 0-3
    Eternal Tango – Hypomanie 0-0
    The 11th Hour – Guilt Machine 0-3
    Arjen Anthony Lucassen – Anouk 3-0
    dEUS – We vs. Death 3-0
    K’s Choice – The Mount Fuji Doomjazz Corporation 5-0

  • Voting is now over. One person gave too many 5:0 results, so all his walkover votes have been returned to 3:0.

    Recommended group: The Last.fm Song Contest!


Anonymous users may not post messages. Please log in or create an account to post in the forums.