Loading player…

We’re currently migrating data (including scrobbles) to our new site and to minimise data disruption, we’ve temporarily suspended some functionality. Rest assured, we’re re-activating features one-by-one as soon as each data migration completes. Keep an eye on progress here.

May 5

Bevrijdingsfestival

Featuring MiaMia, Clishay and 45 more artists at Wezenlandenpark

Date

Monday 5 May 2008

Location

Wezenlandenpark
Zwolle, Netherlands

Web:

Show on map

http://www.bevrijdingsfestivaloverijssel.nl/

Description

The Bevrijdingsfestival Overijssel, 2008 edition, will be openened by Di-rect, followed by the upcoming band Leaf. the best show of the afternoon program will be Krezip.(according to the site...)

The evening on the mainstage will be filled by , among others, The Overijsel-Singer Ilse DeLange. the closing act will be Within Temptation

Not the whole program is known yet, for More information, Check the site from time to time.

The whole program for 2008:
Podium Wärtsilä
12.30-13.20 uur: Di-Rect
13.50-14.40 uur: Leaf
15.10-16.10 uur: Krezip
16.30-17.05 uur: Ferry Corsten
17.15-17.45 uur: Typhoon
18.15-19.00 uur: The Girls
19.30-20.30 uur: Ilse DeLange
21.00-21.55 uur: Malavita
22.30-23.30 uur: Within Temptation

Podium Hedon - Plato
12.30-13.15 uur: Alain Clark
13.45-14.30 uur: SHane Shu
15.00-15.50 uur: Nemesea
16.20-17.05 uur: Cool Genius
17.35-18.20 uur: Gem
18.50-19.40 uur: Fixkes
20.10-20.55 uur: The Tellers
21.25-22.25 uur: Arid
22.55-23.55 uur: Claw Boys Claw

Podium Free2Dance
12.30-14.30 uur: Winnaar Smirnoff Ice dj-talent contest
14.30-16.30 uur: Jeroenski
16.30-18.30 uur: Roog
18.30-20.00 uur: Cuzco
20.00-22.00 uur: Funkerman
22.00-00.00 uur: Sydney Samson

Abbott Theater
12.30-13.30 uurL Het Nederlands Fluitorkest
12.30-13.30 uur: Dirk Scheele
14.00-18.00 uur: Straattheater
18.30-19.20 uur: Swolskinn
19.50-20.40 uur: Branko Galoic & Skakavac Orkestar
21.10-22.00 uur: Lucky Fonz III
22.30-23.30 uur: Wouter Hamel

Podium De Oogst
12.30-13.00 uur: VeraLynn
13.20-13.30 uur: Siroc
13.40-14.00 uur: Perfecd
14.20-14.50 uur: Titograd
15.15-15.45 uur: Wow factor
16.10-16.40 uur: Thozes
17.05-17.35 uur: Kudra Mata
18.00-18.30 uur: Rapunzel
18.50-19.20 uur: Buddy X
19.45-20.15 uur: Clueless
20.40-21.10 uur: Swelter
21.35-22.05 uur: The Tommycats
22.30-23.00 uur: Orange Glow
23.25-23.55 uur: Departure

Popfrontcafé:
13.00-13.20 uur: Clishay (replacing presentatie muzikanten)
14.00-14.20 uur: Clishay
14.55-15.20 uur: Milo
15.50-16.15 uur: Breitner
16.45-17.10 uur: I Kissed Charles
17.40-18.05 uur: Christel Kroezen + Band
18.35-18.55 uur: Martin v/d Vrught
19.25-19.55 uur: Not Shakespeare
20.20-20.45 uur: Robert Baarda
21.15-21.40 uur: Rosa Sky
22.10-22.35 uur: Hazy Jane

Studentertainment:
13.00-13.20 uur: Best of Beeldbuis - korte films.
14.00-14.25 uur: Jan Kleefstra - poëzie.
14.55-15.20 uur: Dansschool Ria van Diffelen - hiphop en streetdance.
15.50-16.15 uur: Kleinkunstig - Rik Zutphen.
16.45-17.10 uur: Testbeeld - improvisatietheater.
17.40-18.05 uur: Kunstbende - winnaars van de Kunstbende.
18.35-18.55 uur: TTCTW - soundcheck en visuals.
19.25-19.55 uur: Comedy Café - stand up comedy.
20.20-20.45 uur: Comedy Café - stand up comedy.
21.15-21.40 uur: Fashion - Soep en Deltion Mode Design.
22.10-22.35 uur: Fashion - Soep en Deltion Mode Design.

Line-up

API Calls