A new version of Last.fm is available, to keep everything running smoothly, please reload the site.

Jun 26

Skopje Burning 2012 Festival

Featuring Orbital, Legijata and 3 more artists at Skopsko Kale

Date

Tuesday 26 June 2012Tuesday 26 June 2012

Location

Skopsko Kale
Skopje, Macedonia

Show on map

Description

Почитувани,

Ве информираме дека нема веќе непознати. Новото издание на фестивалот Скопје Гори 2012 ќе се случи на 26ти Јуни на Скопското Кале-Open Air со следниот Line Up: headliner-и ќе бидат шампионите на електронскиот звук, ORBITAL, кои за прв пат доаѓаат на просторот на екс-ју, а во склоп на светска турнеја по повод излегувањето на новиот албум "Wonky" на 2-ри Април, што за нас претставува огромно задоволство да Скопје Гори, покрај T-in the Park, Berlin Festival, Rock Coast festival, Belgrade Calling festival и многу други светски фестивали, биде дел од турнејата на браќата Phil и Paul Hartnoll. www.orbitalofficial.com.
Како co-headliner-и пред нив ќе настапат Hip Hop легендите PUBLIC ENEMY, исто така за прв пат во Македонија, а секако на голема радост на армијата фанови кои ги имаат кај нас! Public Enemy во Скопје доаѓаат во година кога звучи неверојатно,но издадоа два албуми и тоа ќе биде уникатна шанса да се види зошто Chuck D-Mc,Flavor Flav,Dj Lord и Professor Griff - Public Enemy, магазинот Rolling Stones ги стави во листата на 100 најдобри бендови на сите времиња,а од 2007 година, нивното име се најде и во "Long Island Music Hall" на славните ! www.publicenemy.com Пред настапот на Public Enemy, после неколку години во Скопје ќе настапи без конкуренција најдобриот Србски рок бенд на сите времиња: ПАРТИБРЕЈКЕРС, кој на 3-ти март оваа година, за само неколку денови имаа распродаден концерт во "Хала Спортова" во Белград! Честа да го отвори фестивалот Скопје Гори 2012 им припадна на кумановците за кои деновиве многу се зборува, Подземен Ефект, a после нив следува најголемата македонска Hip Hop банда-Легијата!!! Поради фактот што Скопје Гори 2012, највероватно ќе биде ЕДИНСТВЕН проект ова лето во Македонија, Авалон Продукција се одлучи за верувале или не, цена на влезници од 600денари!!! Датумот на пуштање во продажба на влезниците како и продажните места ќе бидат накнадно објавени!
P.S.-Фестивалот Скопје Гори 2012 е посветен на БРАНЕ. Мајка, се е под контрола!

Ваша,
Авалон Продукција

Line-up

API Calls