Skip to
YouTube video

Loading player…

Jun 22

Lüften Mouson Arts & Music Festival

Featuring The Whitest Boy Alive, Bees Village and 36 more artists at Jahrhunderthalle

Date

Friday 22 June 2012Sunday 24 June 2012

Location

Jahrhunderthalle
Pfaffenwiese, Frankfurt, 65929, Germany

Tel: 069/36 01-236

Web:

Show on map

Description

TICKETS: ab 98,00 €

http://www.lueftenfestival.de/

FREITAG

♫ Open Air-Bühne ♫

14:00 - 15:00 Nigel Wright (US)
15:30 - 16:30 Okta Logue (D)
17:00 - 18:00 Get Well Soon (D)
18:30 - 20:00 The Notwist (D)
20:30 - 22:00 The Shins (US)

♫ Hall ♫
20:30 - 21:30 Cie.Alias (CH/MX) - Sideways Rain
23:00 - 23:40 When Saints Go Machine (DK)
24:00 - 01:30 The Whitest Boy Alive (D)

♫ Casino ♫
20:00 - 21:00 Ja, Panik (A)
22:00 - 23:00 Breton (UK)
24:00 - 01:00 Die Vögel (D)
ab 01:00 Gerd Janson (D)
ab 01:00 Dixon (D)
ab 01:00 The Citizen's Band (D)
ab 01:00 Oliver Hafenbauer (D)

♫ Cargo Stage ♫
15:00 - 15:30 Les Trucs / Kristallo (D)
16:00 - 16:30 b-men (D)
19:00 - 20:00 Silky Thoss & DM BOB (D/US)
21:30 - 22:00 Marcel Bontempi & The Surprisas (D)

Conference Area
15:00 - 21:00 Timothy Furey (IR) & Erik Lavesson (S) - Mousetrap
15:00 - 21:00 Axel Rössler (D) - Short Film Club
15:00 - 21:00 Jörg Niehage (D) – Stridulation
15:00 - 21:00 Face Hunter (CH)
15:00 - 21:00 hel5 (Helga Schmidhuber) (D) – Radical INK

Senator Suite
15:00 - open end CRYPT (ab 17 Uhr Edward Bellen & Lionel Röhrscheid)
22:30 - 23:00 Sculpture (UK)

Artcargobay Area
ab 15:00 > 60 Bildende Künstler

Galerie
18:00 - 19:30 LIGNA (D) - Der neue Mensch

Speedway
15:00 - 21:00 Lucas Abela (AU) – Vinyl rally
Atrium
15:00 - 21:00 Shane Munro (UK) – Slim Pickens

Waterside
15:00 - 21:00 Paul Donda (D) - Fishcloud
23:00 - 24:00 Andros Zins-Browne (US/BE) - The Host

Terrasse / Lounge
15:00 - 18:00 Theater im Bahnhof (AT/CAN/KAZ) - Radio 500 Meter
21:45 - 22:45 Far A Day Cage (CH) - Urwald

Japanischer Garten
15:00 – 22:00 Consume (Tony Hunt / Daniel Kohl, Christoph Lauber / Christian Pantzer / Bernhard Schreiner / Matthias Vatter) (UK/D, US/D, D, AT/D, D) – Tape Museum (after dark)

Bathroom
ab 15:00 Gabi Schaffner (D) – Music for Bathrooms & Toilets

SAMSTAG

♫ Open Air-Bühne ♫
12:00 - 13:00 Andromeda Mega Express Orchestra (D)
15:00 - 16:00 Jochen Distelmeyer (D)
16:30 - 17:30 Dry the River (UK)
18:00 - 19:30 Dexys (UK)
20:00 - 22:00 Jan Delay & Disko No. 1 (D)

♫ Hall ♫
19:00 - 20:10 Zimmermann & de Perrot / Groupe acrobatique de Tanger (CH/MA) - Chouf Ouchouf
20:40 - 21:40 Cie.Alias (CH/MX) - Sideways Rain
22:00 - 22:40 Dillon (D)
24:00 - 01:00 James Blake (UK)
ab 01:20 Hudson Mohawke (SC)

♫ Casino ♫
15:00 - 16:00 Kristof Schreuf (D)
16:30 - 17:30 Gravenhurst (UK)
18:00 - 19:00 Peaking Lights (US)
19:30 - 20:30 Jacques Palminger: LSD Lecture (D)
21:00 - 22:00 My Brightest Diamond (US)
22:30 - 23:30 Clock Opera (UK)
24:00 - 01:00 Darkness Falls (DK)
24:00 - 07:00 Ata (D)
24:00 - 07:00 Lauer (D)
24:00 - 07:00 Massimiliano Pagliara (I)
24:00 - 07:00 Tim Sweeney (US)

♫ Cargo Stage ♫
14:30 - 15:00 Björn Sund Trio (D)
16:00 - 16:30 The Pig Sisters (de Montez) (D)
17:30 - 18:00 DA feat. Schlockmaster (Felix Weber / Phillip Zaiser) (D)
19:30 - 20:00 Reverend Beat-Man (CH)
22:00 - 22:30 b-men (D)

Conference Area
00:30 - 01:30 Live im Shortfilmclub: Digger Barnes & Pencil Quincy (D)
15:00 - 21:00 Axel Rössler (D) - Short Film Club
15:00 - 21:00 Jörg Niehage (D) – Stridulation
15:00 - 21:00 Face Hunter (CH)
15:00 - 21:00 hel5 (Helga Schmidhuber) (D) – Radical INK
15:00 - 21:00 Timothy Furey (IR) & Erik Lavesson (S) – Mousetrap

Senator Suite
15:00 - open end CRYPT (ab 23:30 Uhr: Allan Brock-Richmond)
22:30 - 23:00 Les Trucs / Kristallo (D) -
23:00 - 23:45 Sculpture (UK)

Artcargobay Area
ab 15:00 > 60 Bildende Künstler

Galerie
13:30 - 15:00 LIGNA (D) - Der neue Mensch

Speedway
15:00 - 21:00 Lucas Abela (AU) – Vinyl Rally

Atrium
15:00 - 21:00 Shane Munro (UK) – Slim Pickens

Waterside
15:00 - 21:00 Paul Donda (D) – Fishcloud
22:40 - 23:40 Andros Zins-Browne (US/BE) - The Host

Terrasse / Lounge
13:00 - 14:00 Far A Day Cage (CH) - Urwald
15:00 - 18:00 Theater im Bahnhof (AT/CAN/KAZ) - Radio 500 Meter. Was ist das Gute?

Japanischer Garten
15:00 – 22:00 Consume (Tony Hunt / Daniel Kohl, Christoph Lauber / Christian Pantzer / Bernhard Schreiner / Matthias Vatter) (UK/D, US/D, D, AT/D, D) – Tape Museum (after dark)

Bathroom
ab 15:00 Uhr Gabi Schaffner (D) - Music for Bathrooms & Toilets

SONNTAG

♫ Open Air-Bühne ♫
13:20 - 14:10 Other Lives (US)
14:30 - 15:30 Jamie N Commons (UK)
16:00 - 17:00 The Low Anthem (US)
17:30 - 18:30 Kakkmaddafakka (NO)
18:50 - 20:10 Sharon Jones & The Dap Kings (US)
20:40 - 22:00 Maximo Park (UK)

♫ Hall ♫
19:30 - 20:40 Zimmermann & de Perrot / Groupe acrobatique de Tanger - (CH/MA) - Chouf Ouchouf
22:20 - 23:20 Totally Enormous Extinct Dinosaurs (UK)
23:40 - 01:00 Alex Clare (UK)

♫ Casino ♫
16:20 - 16:50 The Seven Lost Cities of Gold (D)
17:20 - 17:50 Bees Village (D)
18:20 - 19:00 Volto Royal (D)
19:40 - 20:10 Leslie Clio (D)
22:00 - 23:30 Palais Schaumburg (D)
23:00 - 23:45 SUD (Sergej Jensen / Stefan Müller) (D)

♫ Cargo Stage ♫
12:30 - 13:00 DA feat. Schlockmaster (Felix Weber / Phillip Zaiser) (D)
14:00 - 14:30 Reverend Beat-Man (CH)
15:30 - 16:30 Wreckless Eric & Amy Rigby (UK/US)
17:00 - 17:30 Marcel Bontempi & The Surprisas (D)
18:00 - 19:00 Björn Sund Trio (D)

Conference Area
15:00 - 21:00 Timothy Furey (IR) & Erik Lavesson (S) - Mousetrap
15:00 - 21:00 Axel Rössler (D) - Short Film Club
15:00 - 21:00 Jörg Niehage (D) - Stridulation
15:00 - 21:00 Face Hunter (CH)
15:00 - 21:00 hel5 (Helga Schmidhuber) (D) – Radical INK
18:00 - 19:00 Live im Shortfilmclub: Digger Barnes & Pencil Quincy (D)

Senator Suite
15:00 - open end CRYPT (Nik Geene / Erik Lavesson / Timothy Furey) (NZ/SE/IR) - Under the Peartree
22:30 - 23:30 Sculpture (UK)

Artcargobay Area
ab 15:00 > 60 Bildende Künstler

Galerie
14:00 - 15:30 LIGNA (D) - Der neue Mensch

Speedway
15:00 - 21:00 Lucas Abela (AU) – Vinyl Rally

Atrium
15:00 - 21:00 Shane Munro (UK) – Slim Pickens

Waterside
15:00 - 21:00 Paul Donda (D) – Fishcloud
22:15 - 23:15 Andros Zins-Browne (US/BE) - The Host

Terrasse / Lounge
15:45 - 16:45 Far A Day Cage (CH) - Urwald

Japanischer Garten
15:00 – 22:00 Consume + Crypt (Tony Hunt / Daniel Kohl, Christoph Lauber / Christian Pantzer / Bernhard Schreiner / Matthias Vatter) (UK/D, US/D, D, AT/D, D) – The Perfumed Garden
Special Guest: Elvis Schlaegel (D(ead))

Bathroom
ab 15:00 Gabi Schaffner (D) - Music for Bathrooms & Toile

Line-up

Shoutbox

Coming soon - reply to and upvote shouts! Subscribe now for early access or find out more.

Log in to Last.fm or sign up to leave a shout.

API Calls