Loading player…

May 6

Donaufestival 2010 - Wochenende 2

Featuring Quote Allstars, Rebellion Beats and 38 more artists at Halle 1

Date

Thursday 6 May 2010Saturday 8 May 2010

Location

Halle 1
Utzstraße 12, Krems an der Donau, 3500, Austria

Tel: (+43) 2732 / 820 00

Web:

Show on map

Description

FAILED REVOLUTIONS?

Donnerstag 6 Mai

10:00 Christian Jankowski Kunsthalle - Foyer
10:00 Thomas Palme Kunsthalle - Factory
10:00 Bryndrís Hrönn Ragnarsdottir Kunsthalle - Zentrale Halle
10:00 Franz Graf Kunsthalle - Galerie
17:00 open space Kunsthalle - Zentrale Halle
18:00 Peter A. Krobath & Lale Rodgarkia-Dara Gelände
18:00 Paul DeMarinis Klangraum - Kreuzgang
18:00 Haron Mirza & Richard Sides Galerie Stadtpark
19:00 Whale Watching Tour Klangraum
19:00 Snorri Asmundsson - Bloody Beauty 2 Kunsthalle - Zentrale Halle
19:30 U+0259 Halle 2
20:00 400asa Sektion Nord Gelände
20:30 Howie B & Húbert Nói Halle 1
20:30 Gob Squad Stadtsaal
21:30 Thomas Palme Halle 2
22:00 múm Halle 1
23:00 Ghostigital Halle 2
23:45 Dinosaur Jr. Halle 1

Freitag 7 Mai

10:00 Thomas Palme Kunsthalle - Factory
10:00 Christian Jankowski Kunsthalle - Foyer
10:00 Franz Graf Kunsthalle - Galerie
10:00 Bryndrís Hrönn Ragnarsdottir Kunsthalle - Zentrale Halle
17:00 open space Kunsthalle - Zentrale Halle
18:00 Peter A. Krobath & Lale Rodgarkia-Dara Gelände
18:00 Paul DeMarinis Klangraum - Kreuzgang
18:00 Haron Mirza & Richard Sides Galerie Stadtpark
19:00 Boris Kopeinig Halle 2
19:00 Ghostigital & Finnbogi Petursson Kunsthalle - Zentrale Halle
19:00 Vorpremiere: White Material Kino im Kesselhaus
20:00 400asa Sektion Nord Gelände
20:30 Gob Squad Stadtsaal
20:30 klingt.orgestra Halle 1
21:30 Ono Ennoson Halle 2
22:00 DJ Line: Uncle Renegio / DJ Gina D'Orio & Ted Gaier Tube
22:15 Tindersticks Halle 1
22:27 Theater des Verhinderns Partykeller
23:15 Carla Bozulich’s Evangelista Halle 2
00:15 Wolf Parade Halle 1

Samstag 8 Mai

10:00 Thomas Palme Kunsthalle - Factory
10:00 Franz Graf Kunsthalle - Galerie
10:00 Christian Jankowski Kunsthalle - Foyer
10:00 Bryndrís Hrönn Ragnarsdottir Kunsthalle - Zentrale Halle
10:00 Theater des Verhinderns Partykeller
16:00 Kurzfilme Kino im Kesselhaus
17:00 Reptilicus Kunsthalle - Zentrale Halle
18:00 Peter A. Krobath & Lale Rodgarkia-Dara Gelände
18:00 Hildur Gudnadóttir & BJ Nilsen Kunsthalle - Zentrale Halle
18:00 Haron Mirza & Richard Sides Galerie Stadtpark
18:00 Paul DeMarinis Klangraum - Kreuzgang
19:00 Gob Squad Stadtsaal
19:00 Theo Adams Company Klangraum
19:00 Gunnhildur Hauksdóttir & Jóhan Eiríksson Kunsthalle - Zentrale Halle
19:00 verliebt, verzopft, verwegen Kino im Kesselhaus
20:00 400asa Sektion Nord Gelände
20:30 Born in Flames - Sound Lecture Halle 2
21:00 Ssion Halle 1
21:45 Sandy Kane Halle 2
22:00 DJ Line: Rebellion Beats & Quote Allstars Tube
22:30 Cobra Killer Halle 1
23:30 Hunx & His Punx Halle 2
00:30 Peaches Halle 1

Line-up

API Calls